Kolonáda Mariánské Lázně
Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888 - 1889, která se stala dominantou lázeňské
promenády. Kolonáda Maxima Gorkého nebo také Hlavní lázeňská kolonáda, tj. Kolonáda Křížového pramene je jednou z hlavních atrakcí Mariánských Lázní.
Byla postavena podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského z rozhodnutí opata kláštera v Teplé. Stavba byla odlita v železárnách Blansko a pak smontována na místo původní uzavřené lázeňské promenády. Kolonáda litinové konstrukce má úctyhodné rozměry 119 x 12 metrů. Zdobí ji cyklus nástropních fresek s motivy „Touha člověka létat“ a bronzové reliéfy na stěnách.
Unikátní konstrukce přežila i válečné období. Hlavně za druhé světové války hrozilo její rozmontování a užití na výrobu zbraní. Nešťastné období ale přečkala v celkem dobrém stavu. V poválečném období ale neprošla stavba žádnou rekonstrukcí. V roce 1951, kdy se Mariánské Lázně vrátily k návštěvě Maxima Gorkého a vzpomenuly tohoto hosta uprostřed sezóny, dostala kolonáda název Kolonáda Maxima Gorkého.
První rekonstrukce se však konstrukce kolonády dočkala až v roce 1976, kdy byla odsouhlasena tehdejším MěNV. V roce 1981 byl otevřen prostor kolonády se zrestaurovaným kazetovým stropem a nástropními freskami od akademického malíře Josefa Vyleťala z roku 1979. Rekonstrukce byla ukončena a kolonáda slavnostně otevřena roku 1986.
Kolonáda spolu s pavilonem Křížového pramene a pavilonem Rudolfova a Karolínina pramene tvoří hlavní lázeňskou promenádu jejíž součástí je i slavná Zpívající fontána.
Dne 8. února 2010 vláda České republiky schválila návrh Ministerstva kultury ČR o zařazení Kolonády Maxima Gorkého spolu s dalšími 37 památkami ČR na seznam národních kulturních památek. Dne 1. července 2010 se Kolonáda Maxima Gorkého stala národní kulturní památkou ČR.